Alapszabály
2011.10.21
I.
Általános Rendelkezések
A.
1./ Az egyesület neve: Életvirág Közhasznú Egyesület (továbbiakban egyesület)
Az egyesület rövidített neve: Életvirág Egyesület
2./ Működési területe: Magyarország
3./ Székhelye: 5000 Szolnok, Liliom út 30.
4./ Hivatalos nyelve: Magyar
5./ Az Egyesület jogállása: Önkéntes, nyílt, demokratikus elven alapuló, pártsemleges társadalmi szervezet, amely működését a Magyar Köztársaság Alkotmánya, az 1989. évi II. törvény, az 1997. évi CLVI. törvény, valamint ezen alapszabály alapján fejti ki.
Az egyesület politikai pártot nem támogat, attól semmiféle támogatást nem fogad el, azoknak semmiféle anyagi támogatást nem nyújt, az egyesület szervezete pártoktól független. Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, országgyűlési képviselőt nem állít, nem támogat.
6./Az egyesület jogi személy, amely önálló ügyintéző és képviseleti szervvel, valamint önálló költségvetéssel rendelkezik.
7./ Az egyesület működésével kapcsolatosan keletkezett minden iratba az egyesület székhelyén – az egyesület képviselőjével előzetesen egyeztetett időpontban – bárki betekinthet, arról saját költségére másolatot készíthet.
8./ Az egyesület évente egyszer az internetes honlapján, és a hirdető tábláján, nyilvánosságra hozza az Egyesület szolgáltatásainak igénybevételének általános feltételeit, a működés módját, az esetleges támogatási lehetőségeket, illetve azok mértékét és feltételeit, valamint a működésről, és a tevékenységével kapcsolatosan készült minden beszámolót. Az egyes közhasznú szolgáltatásainak igénybevételének konkrét feltételeiről kellő időben, rendszeresen tájékoztatást nyújt a hirdető tábláján, és ugyanezen körben az internetes honlapján, és székhelyén folyamatosan felvilágosítással szolgál a nyilvánosság felé.
9./ Az egyesület nyitott, hozzá csatlakozhat bármely természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezet, mely az egyesület céljaival egyetért és az alapszabályban foglaltakat magára nézve kötelezőnek ismeri el
10./ Az egyesület által nyújtott szolgáltatásokat bárki igénybe veheti, aki azok iránt érdeklődik, az egyesület nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen közhasznú szolgáltatásaiból.
Az egyesület kapcsolatot tart más civil szervezetekkel, munkáltatókkal, állami és önkormányzati intézményekkel és szervezetekkel.
B.
1./ Az egyesület fő célja, hogy magas szintű szellemi és erkölcsi értékrendjének megfelelő iskolát alapítson és fenntartson, mely az oktatásra kerülő tananyagot egyedi pedagógiai módszerekkel adja át a gyermekeknek. Nevelő munkája során kiemelt figyelmet szentel annak, hogy felelősen szolgálja a rá bízott tanuló igénye szerinti egészséges testi-lelki fejlődését. Ezen túl az egyesület célja, hogy az iskola olyan pedagógiai műhellyé váljon, amely az ősi bölcsességet és a magyar kultúra értékeit közvetíti, melyekkel a lélek kiteljesedését, az érzelemvilág gazdagodását, a világ és benne az emberek iránti fogékonyságot, tiszteletet és érzékenységet, a szociális képességeket kívánja fejleszteni. Olyan tudáskincs elsajátítását óhajtja elérhetővé tenni, amely az önmagáért és a közösségért minden körülmények között felelősséget vállalni képes felnőttekkel gazdagítja társadalmunkat.
Az egyesület célja továbbá a szerves magyar kultúra kutatása, és annak értékeinek minél szélesebb körben való terjesztése, az ebből fakadó élet- és világszemlélet elsajátítása és megélése. A hagyományos magyar történelmi tudat ápolása, ébrentartása, a nemzeti sajátosságoknak és kulturális értékeknek a társadalmi életben való érvényesülése érdekében kifejtett oktató, nevelő, meggyőző munka. A keresztény erkölcsiség és hit egyetemes szellemi értékeinek a jelenkori társadalomban történő elmélyítése, minél szélesebb körű és hiteles megjelenítése, terjesztése és a megvalósításukban példamutatás. A Kárpát-medencei magyarság természeti-, szellemi- és épített örökségének aktív védelme és megóvása. A határon túli, kisebbségi sorban élő nemzettestvéreinkkel való kapcsolattartás. Az egyesület mindezeket előadások, szakkörök, ismeretterjesztő programok és hagyományőrző tevékenységek szervezésével, kutatási projektek végzésével, épület- és táj rehabilitációs munkákkal kívánja elérni.
Az egyesület tehát, az 1997. évi CLVI. törvény 26. § c./ bekezdés és 1,3,4,5,6,7,8,9,és 13. pontjaiban meghatározott közhasznú tevékenységeket folytatja.
1. egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs
tevékenység
3. tudományos tevékenység, kutatás,
4. nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,
5. kulturális tevékenység,
6. kulturális örökség megóvása,
7. műemlékvédelem,
8. természetvédelem, állatvédelem,
9. környezetvédelem,
13. a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli
magyarsággal kapcsolatos tevékenység,
2./ Az egyesület a célját az alábbi módon kívánja elérni:
- Az iskola alapítása, annak tárgyi, személyi feltételei megteremtése,
- Az iskola profiljába illeszkedő oktatási programok támogatása
-Gyermekek szabadidős tevékenységének támogatása a sporteszközök kiegészítésével, kirándulások anyagi terhei egy részének átvállalásával, az erre szabadidejüket áldozó tanárok költségeinek viselésével.
- Az iskola szociális és mentálhigiénés céljai megvalósításának elősegítése, ismeretterjesztő programok költségeinek finanszírozása.
-Művelődési lehetőségek támogatása.
-A magyar történelmi tudat ápolása, ébrentartása.
-A nemzeti sajátosságoknak és kulturális értékeknek a társadalmi életben való érvényesülése érdekében kifejtett oktató, nevelő, meggyőző munka.
-A keresztény erkölcsiség és hit egyetemes szellemi értékeinek a mai magyar társadalmi életben való elmélyítése, minél szélesebb körű és hiteles megjelenítése, terjesztése és a megvalósításukban példamutatás.
- A világban szétszórtan élő magyarság, így pl. a Kárpát-medencei és moldvai csángó magyarság és a világmagyarság nemzeti összetartozás-érzetének megerősítése és elmélyítése.
II.
Az egyesület tagjai
A.
1./ Az egyesület tagja lehet minden természetes személy, illetve bármely jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezet.
2./Az egyesület pártoló tagja lehet minden természetes személy, aki nem kíván rendszeresen részt venni az egyesület munkájában, de kifejezésre szeretné juttatni, hogy az egyesület céljaival egyetért, és támogatni kívánja annak munkáját.
Az egyesület pártoló tagja lehet továbbá minden jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezet, amely támogatni kívánja az egyesületet.
B.
1./ A tagfelvétel belépési nyilatkozat alapján történik. Az egyesület elnöke a belépési nyilatkozatot annak kézhezvételétől számított 15 napon belül az elnökség elé terjeszti elbírálás végett. A tagsági viszony az elnökség belépést jóváhagyó döntésének napján kezdődik. Ezt követően az elnök az alelnök útján nyomban gondoskodik a belépő tag tagjegyzékbe történő felvételéről.
2./ Az egyesületbe való belépés alkalmával az elnök a tag, vagy pártoló tag részére tagsági könyvet állít ki. A tagsági könyv átvételekor a tag köteles az első havi tagdíjat megfizetni.
3./ A tagok havonta 1000,- Ft tagsági díjat kötelesek fizetni, melyet minden hó 15-ig napjáig kell az egyesület pénztárába befizetni, vagy az egyesület bankszámlájára átutalni. A pártoló tagságra pályázó természetes személyek, jogi személyek, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezetek éves pártoló tagsági díjat fizethetnek, melynek mértékéről a közgyűlés dönt.
C.
1./ A tagok jogai:
a./ Szavazati és tanácskozási joggal részt vehetnek az egyesület közgyűlésén,
tisztségviselőket választhatnak, és tisztségviselővé választhatóak
b./ Felvilágosítást kérhetnek a tisztségviselőktől az egyesület ügyviteléről,
gazdálkodásáról.
c./ Részt vehet az egyesület tevékenységében, rendezvényein
d./ A pártoló tagok tanácskozási joggal részt vehetnek az egyesület
közgyűlésén, azonban szavazati joguk nincs, tisztségviselővé nem választhatóak.
2./ A tagok kötelezettségei:
a./ Az alapszabály, a közgyűlés, az elnökség és az elnök határozatainak betartása.
b./ A tagsági díj fizetése.
D.
1./ A tagsági viszony megszűnik:
a./ kilépéssel
b./ törléssel
c./ kizárással
d./ elhalálozással
2./ A tagnak a kilépési szándékát írásban kell bejelentenie az egyesület elnökének, aki ezen tagot a tagjegyzékből törli. A tagsági viszony a kilépési szándékot tartalmazó bejelentés egyesülethez érkezésének napjától szűnik meg.
3./ Az elnökség törölheti a tagok sorából azt a tagot aki, vagy amely a tagsági díjat huzamosabb időn, legalább hat hónapon keresztül nem fizeti. Az elnökség csak azt követően határozhat a tag tagdíjfizetési kötelezettségének elmulasztása miatti törléséről, amennyiben ezt megelőzően legalább 15 napos határidőt biztosítva írásban felszólította Őt a tagdíj megfizetésére a jogkövetkezményekre történő figyelmeztetés mellett, és a tag ennek ellenére sem teljesítette tagdíjfizetési kötelezettségét.
4./ Az elnökség határozatával az egyesületből kizárhatja azt a tagot, aki az alapszabály rendelkezéseit, a közgyűlés, elnökség vagy az elnök határozatait nem tartja be, az egyesületnek szándékosan kárt okoz, vagy a tagságra más módon érdemtelenné vált.
5./ A törlést és kizárást írásban kell közölni a taggal, aki a közlés kézhezvételétől számított 30 napon belül a határozatot a bíróság előtt megtámadhatja.
III.
Az egyesület vagyonfelhasználása
1./ Az egyesület céljai megvalósításához a tagdíjakat, támogatásokat és egyéb juttatásokat illetve azok hozadékát használhatja fel.
2./ Az egyesület vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, és azokat nem veszélyeztetve végez azzal, hogy a gazdálkodása során elért eredményt nem osztja fel, azt a létesítő okiratában meghatározott tevékenységre fordítja.
3./ Az egyesületnek a jelen alapszabályban meghatározott célok szerinti tevékenységéből ill. az esetleges vállalkozási tevékenységéből származó bevételeit és ráfordításait elkülönítetten kell nyilvántartani.
4./ Az egyesület tagjai feladataikat önzetlenül, és az egyesületi célok megvalósítása érdekében végzik, azonban a tevékenységük folyamán felmerülő indokolt költségeiket az egyesület megtéríti.
5./ Az egyesület bankszámlája feletti rendelkezés az elnök és az alelnök együttes aláírásával történik.
IV.
Az egyesület szervei
A.
Közös szabályok
1./ Az Egyesület szervei és tisztségviselői: - a közgyűlés
- az elnökség
- az elnök
- az alelnök
- a gazdasági vezető
- a felügyelő bizottság
2./ Nem lehet az egyesület tisztségviselője az a személy, aki 2 éven belül megszűnt, olyan más közhasznú szervezetnél legalább 1 évig vezető tisztséget töltött be a közhasznú szervezet megszűntét megelőző 2 évben, amely közhasznú szervezet az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki. Az egyesület tisztségviselője, vagy ezen tisztségekre jelölt személy köteles az egyesületet előzetesen tájékozatni arról, hogy ilyen, vagy ehhez hasonló tisztséget más közhasznú szervezetnél egyidejűleg betölt. Nem lehet az egyesület tisztségviselője továbbá az akit bármely jogszabály, vagy bírósági ítélet ezen tisztség betöltéséből kizár.
3./ Az egyesület tisztségviselői a tisztségükből fakadó feladataikat személyesen látják el, e körben képviseletnek nincs helye.
4./ Sem a közgyűlésen, sem az egyesület bármely más szervében a meghozandó döntésében nem vehet részt az a tag, vagy tisztségviselő, aki, vagy akinek közeli hozzátartozója, élettársa a határozat alapján kötelezettség, vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatási keretében, a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető, nem pénzbeli szolgáltatás, illetve az egyesület által tagjának a tagsági jogviszony alapján nyújtott, jelen alapszabálynak megfelelő cél szerinti juttatás. Azt a személyt aki jelen pont alapján nem szavazhat, az adott szerv határozatképességének meghatározásakor figyelmen kívül kell hagyni.
5./ Az egyesület bármely szerve által meghozott határozat 1-1 másolati példánya a Határozatok Tárában kerül elhelyezésre szervenként elkülönítve, évenkénti folyamatos sorszámozással ellátva. A Határozatok Tára a határozat szövegén túl tartalmazza az azt meghozó egyesületi szerv nevét, a határozat számát, a határozat meghozatalának helyét, időpontját, hatályát, a döntést támogatók, és ellenzők arányát. A Határozatok Tárát az egyesület iratai között kell őrizni.
6./ Az elnök az egyesület bármely szervének döntését írásban igazolható módon közli az érintettekkel, valamint nyilvánosságra hozza azokat, az egyesület internetes honlapján, és a hirdető tábláján kifüggeszti.
B.
A közgyűlés
1./ Az egyesület legfőbb szerve a közgyűlés, mely a tagok összességéből áll.
2./ A közgyűlést az elnök, a közgyűlés helyét, idejét és a napirendet is tartalmazó írásbeli meghívóval hívja össze legalább évente 1 alkalommal. A meghívót úgy kell elküldeni, hogy a tagok és a pártoló tagok azt legalább 8 nappal a közgyűlést megelőzően kézhez kapják. A meghívóban az elnök figyelmezteti a meghívottakat arról is, hogyha a közgyűlés nem határozatképes, akkor az eredeti napirendi kérdésekben az eredeti napon és helyszínen megismételt közgyűlés kerül megtartásra, mely a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes.
Köteles az elnök összehívni a közgyűlést akkor is, hogyha azt a felügyelő bizottság írásban indítványozza, vagy a tagok legalább 1/3-a az ok és a cél megjelölésével írásban kéri.
3./ A közgyűlés akkor határozatképes, ha azon a szavazati joggal rendelkező tagok több mint 50 %-a jelen van. Ha a közgyűlés azért nem volt határozatképes, mert azon nem volt jelen kellő számú szavazati joggal rendelkező tag, akkor az eredeti napirendi kérdésekben az eredeti napon és helyszínen megismételt közgyűlés kerül megtartásra, mely a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes.
4./ A közgyűlés nyilvános, azon megfigyelőként bárki részt vehet, azonban a közgyűlés munkáját senki nem akadályozhatja, nem zavarhatja.
5./ A közgyűlésen jelenléti ívet kell fölvenni, mely tartalmazza a jelen lévő tagok nevét, lakóhelyét és aláírását.
6./ A közgyűlésen a tagok nyílt szavazással, amennyiben jelen alapszabály másképpen nem rendelkezik, egyszerű többséggel döntenek. Szavazat-egyenlőség esetén döntés nem születik, azonban a kérdés újabb vitát követően bármennyiszer újraszavazásra bocsátható.
Ha a tagok legalább 1/3 azt kéri, az elnök írásbeli, titkos szavazást rendel el.
7./ A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
a./ az elnök, az alelnök, a gazdasági vezető és a felügyelő bizottság tagjainak megválasztása
b./ az éves költségvetés, az éves beszámoló, és a költségvetés végrehajtásának elfogadása
c./ a megalakulás és a feloszlás kimondása
d./ az egyesület más egyesülettel való egyesülésének kimondása
e./ az alapszabály elfogadása, illetve annak módosítása
f./ A közhasznúsági jelentés elfogadása
g./ Az elnök és az elnökség éves beszámolójának elfogadása
8./ A közgyűlésről jegyzőkönyvet kell vezetni. Megismételt közgyűlés esetén a jegyzőkönyvben utalni kell a közgyűlés megismételt jellegére.
A jegyzőkönyvet oly módon kell fölvenni, hogy abból megállapítható legyen az ott elhangzottak lényege, a közgyűlés döntéseinek tartalma, időpontja és hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya, valamint a döntések mellett és ellen szavazók személye név szerinti megjelöléssel. Egyhangú szavazás esetén a szavazók nevének felsorolásától el lehet tekinteni, ilyen esetben elegendő a jelenléti ívre utalni. A jegyzőkönyv tartalmazza az ülésen hozott határozatokat sorszámmal ellátva. A jegyzőkönyvet, lefűzve és sorszámozva kell az egyesület iratai között megőrizni, folyamatos kezelését az alelnök látja el, az elnök utasításainak megfelelően.
A jegyzőkönyvet az elnök, a jegyzőkönyvvezető és 2 hitelesítő tag írja alá. A jegyzőkönyvvezetőt és a 2 hitelesítő tagot a közgyűlés választja meg, egyszerű többséggel, nyílt szavazással.
9./ A közgyűlés határozatainak a Határozatok Tárában történő elhelyezéséről az alelnök gondoskodik az elnök rendelkezéseinek megfelelően.
10./ Az egyesület elnöksége köteles az éves beszámoló elkészítéséről gondoskodni, és a beszámolót a közgyűlés elé terjeszteni jóváhagyás végett. Az éves beszámolót a közgyűlés valamennyi szavazati joggal rendelkező tag egyhangú szavazatával fogadja el.
11./ Az egyesület köteles az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejűleg közhasznúsági jelentést készíteni. A közhasznúsági jelentés elkészítése és elfogadása az éves beszámoló elfogadásával azonos módon történik.
A közhasznúsági jelentés tartalmazza:
- a számviteli beszámolót,
- a költségvetési támogatás felhasználását,
- a vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatást,
- a cél szerinti juttatások kimutatását,
- a központi költségvetési szervtől, az elkülönített állami pénzalaptól, a helyi önkormányzattól, a települési önkormányzatok társulásától, és mindezek szerveitől kapott támogatás mértékét,
- a közhasznú szervezet vezető tisztségviselőinek nyújtott juttatások értékét, illetve összegét
- a közhasznú tevékenységről szóló rövid tartalmi beszámolót.
Az egyesület éves közhasznúsági jelentésébe bárki betekinthet, abból saját költségére másolatot készíthet. Az egyesület a közhasznúsági jelentését a jogszabályban meghatározott időre az egyesület internetes honlapján a nyilvánosság számára elérhető módon közzéteszi.
C.
Az elnökség
1./ A közgyűlés megválasztja az elnökséget, mely az elnökből, az alelnökből és a gazdasági vezetőből áll, tehát az elnökség 3 tagból áll fel.
2./ Az elnökség szükség szerint, de hat havonta legalább egyszer ülésezik, mely üléseket az elnök vezeti. Az elnökség akkor határozatképes, ha azon minden elnökségi tag jelen van. Az elnökség ülésére az elnökségi tagokat az elnök hívja meg írásbeli meghívóval, mely a napirendet is tartalmazza. A meghívónak az elnökségi tagokhoz az elnökség ülését megelőzően legalább 8 nappal meg kell érkeznie.
3./Az elnökség ülésére a felügyelő bizottság tagjait, a felügyelő bizottság elnöke útján meg kell hívni, akik az ülésen tanácskozási joggal vehetnek részt.
4./ Az elnökség ülése nyilvános, azon megfigyelőként bárki részt vehet, azonban az elnökség munkáját senki nem akadályozhatja, nem zavarhatja.
5./ Az elnökség döntéseit egyszerű többséggel, nyílt szavazással hozza. Minden elnökségi tagnak egy szavazata van.
6./ Az elnökség üléseiről az elnök, vagy az általa kijelölt elnökségi tag feljegyzést készít, melyben az elnökség ülésén résztvevők személye és az ott elhangzottak lényege kerül rögzítésre. Amennyiben az elnökség határozatot hoz, azt folyamatos évenkénti sorszámmal ellátva a feljegyzésben szintén rögzíteni kell úgy, hogy abból megállapítható legyen a határozat meghozatalának helye, ideje, hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya, valamint a döntés mellett és ellen szavazók személye. A feljegyzést minden elnökségi tag aláírja. Az elnökség üléseiről készült feljegyzéseket, lefűzve és sorszámozva kell az egyesület iratai között megőrizni, folyamatos kezelését az alelnök látja el, az elnök utasításainak megfelelően.
7./ Az elnökség határozatainak a Határozatok Tárában történő elhelyezéséről az alelnök gondoskodik.
8./ Az elnökség feladatai:
a./ az éves költségvetés, az éves beszámoló és a közhasznúsági jelentés összeállítása, és a közgyűlés elé terjesztése.
b./ a tag belépésének jóváhagyása, a tag tagsági viszonyának törlése, illetve a tag kizárása.
c./ minden olyan feladat ellátása, mellyel a közgyűlés megbízza
9./ Az elnökség tevékenységéről évente legalább egyszer a közgyűlésnek beszámol.
D.
Az elnök
1./ Az egyesületet harmadik személyekkel szemben az elnök önállóan képviseli, akit a közgyűlés választ meg 2 évi időtartamra. Az egyesület bankszámlája felett azonban az elnök és az alelnök együttesen jogosult rendelkezni.
2./ Az elnök biztosítja az egyesület folyamatos működését, intézi a folyamatban lévő ügyeket, megköti az egyesület működéséhez szükséges szerződéseket, az egyesület alkalmazottai felett gyakorolja a munkáltatói jogokat, előterjesztést tesz az elnökség felé a tagsági viszony létesítésére, törlésére vagy a tag kizárása vonatkozásában.
3./ Az elnök határozatait írásba foglalja, úgy hogy annak meghozatalának helye, ideje, hatálya megállapítható legyen. Az elnök határozatainak a Határozatok Tárában történő elhelyezéséről az alelnök útján gondoskodik.
4./ Az elnök a tevékenységéről évente legalább egyszer a közgyűlésnek beszámol.
E
Az alelnök
Az alelnököt a közgyűlés választja meg 2 évre. Az alelnök az elnök általános helyettese, ellátja mindazon feladatokat mellyel az elnök megbízza, általában segíti az elnök munkáját. Ezen túlmenően az alelnök feladata a Határozatok Tárának vezetése, napra készen tartása, az egyesület irattárának kezelése. Az alelnök a munkáját mindig az elnök, és a közgyűlés rendelkezéseinek megfelelően látja el.
F.
A gazdasági vezető
1./ Az egyesület gazdasági ügyeit a gazdasági vezető intézi, akit a közgyűlés 2 évre választ meg. A gazdasági vezető köteles a pénzügyekről és egyéb gazdasági természetű tevékenységéről, eszközökről naprakész nyilvántartást vezetni. A gazdasági vezető szükség szerint, de legalább évente egyszer, az évet záró közgyűlésen beszámol munkájáról, illetve a költségvetés végrehajtásáról.
G.
A felügyelő bizottság
1./ A felügyelő bizottság 3 tagból áll, akiket a közgyűlés választ meg 2 évi időtartamra. A felügyelő bizottság tagjai a felügyelő bizottság elnökét saját maguk közül egyszerű többséggel választják.
2./ A jelen alapszabály IV/A/2. pontjában meghatározott személyen túl, nem lehet a felügyelőbizottság tagja, és annak elnöke az, aki az egyesület elnöke, elnökségi tagja, illetve közgyűlésen kívül az egyesület esetleges bármely más szervének a tagja. Nem lehet továbbá a felügyelő bizottság elnöke, illetve tagja, az a személy aki, az egyesülettel ezen megbízatásán túl más tevékenység kifejtésére irányuló munkaviszonyban, vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll, illetve az aki az egyesület cél szerinti juttatásában részesül, kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatásokat, és az egyesület által a tagjának, a tagsági viszony alapján nyújtott, jelen alapszabályban meghatározott cél szerinti juttatást. Nem lehet továbbá a felügyelő bizottság tagja az a személy sem, aki jelen pontban meghatározott személyek hozzátartozója.
3./A felügyelő bizottság szükség szerint ülésezik, mely üléseket a felügyelő bizottság elnöke vezeti. A felügyelő bizottság akkor határozatképes, ha azon minden felügyelőbizottsági tag jelen van.
4./ A felügyelő bizottság döntéseit egyszerű többséggel, nyílt szavazással hozza. Minden felügyelő bizottsági tagnak egy szavazata van.
5./ A felügyelő bizottság üléseiről a felügyelő bizottság elnöke, vagy az általa kijelölt felügyelő bizottsági tag feljegyzést készít, melyben a felügyelő bizottság ülésén résztvevők személye, és az ott elhangzottak lényege kerül rögzítésre. Amennyiben a felügyelő bizottság határozatot hoz, azt folyamatos évenkénti sorszámmal ellátva a feljegyzésben ugyancsak rögzíteni kell, úgy hogy abból megállapítható legyen a határozat meghozatalának helye, ideje, hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya, valamint a döntések mellett és ellen szavazók személye. A feljegyzést minden felügyelő bizottsági tag aláírja. A felügyelő bizottság üléséről készült feljegyzéseket, lefűzve és sorszámozva kell az egyesület iratai között megőrizni, folyamatos kezelését az alelnök látja el, az elnök utasításainak megfelelően.
6./ A felügyelő bizottság határozatainak a Határozatok Tárában történő elhelyezéséről a felügyelő bizottság elnöke, az egyesület alelnöke útján gondoskodik.
7./ A felügyelő bizottság ügyrendjét maga állapítja meg. A felügyelő bizottság ellenőrzi az egyesület működését és gazdálkodását. Ezen tevékenysége során az egyesület bármely tisztségviselőjétől jelentést, az egyesület munkavállalóitól tájékoztatást, felvilágosítást kérhet.
A felügyelő bizottság tagjai az egyesület könyveibe, illetve bármely iratába betekinthetnek, azokat megvizsgálhatják, az egyesület bármely iratáról az egyesület költségén másolatot kérhet.
8./A felügyelő bizottság tagjai az elnökség, és az egyesület bármely szervének ülésén tanácskozási joggal részt vehetnek, ahová őket a felügyelő bizottság elnöke útján meg kell hívni. A felügyelő bizottság elnöke a hozzá érkező meghívókról a felügyelő bizottság tagjait haladéktalanul értesíti. A felügyelő bizottság tagjai a közgyűlésen tagi jogviszonyuk alapján vesznek részt, tagsági viszonyukhoz kapcsolódó jogokkal.
9./ A felügyelő bizottság köteles az egyesület intézkedésre jogosult szervét tájékoztatni, és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy az egyesület működése során olyan jogszabálysértés vagy az egyesület érdekeit sértő esemény, vagy mulasztás történt, amely az intézkedésre jogosult szerv döntését teszi szükségessé, vagy ha a tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merült fel.
Az intézkedésre jogosult szervet – így a közgyűlést is – a felügyelő bizottság ilyen irányú indítványának megtételétől számított 30 napon belül össze kell hívni. Az ülés összehívására irányuló indítványt a felügyelő bizottság elnöke mindig az érintett szerv elnöke felé intézi, míg a közgyűlés összehívására irányuló indítványt az egyesület elnöke felé nyújtja be. Ha a jelen pontban említett 30 napos határidő eredménytelenül telik el, úgy az érintett szerv összehívására a felügyelő bizottság elnöke jogosult.
10./ Amennyiben az intézkedésre jogosult egyesületi szerv a törvényes működés helyreállítása érdekében a szükséges lépéseket nem teszi meg, úgy a felügyelő bizottság köteles haladéktalanul a törvényességi felügyeletet ellátó szervet értesíteni.
11./ A felügyelő bizottság jogosult az éves költségvetési tervezetet, éves beszámoló tervezetét és a közhasznúsági jelentés tervezetét véleményezni, és ezen véleményét a felügyelő bizottság elnöke, vagy az általa kijelölt felügyelő bizottsági tag útján, a közgyűlésen elmondani.
V.
Az egyesület megszűnése
Az egyesület megszűnikfeloszlással, más társadalmi szervezettel való egyesüléssel, feloszlatással, illetőleg megszűnésének megállapításával.
VI.
Záró rendelkezések
A.
Az egyesület a tartozásaiért saját vagyonával felel. Az egyesület tagjai csak a tagdíjat kötelesek fizetni, az egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.
B.
Az alapszabályban nem szabályozott kérdésekben az 1989. évi II. törvény, 1997. évi CLVI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
C.
Jelen alapszabály a 2011. április 03 .napján megtartott alakuló közgyűlésen került elfogadásra.
Szolnok, 2011.április 03 napján
Szajkó Attila
az egyesület elnöke
Jelen okiratot szerkesztette, és ellenjegyezte: